poniedziałek, 21 stycznia 2013

"DRUŻYNA. NAJEŹDŹCY"

Bohaterska drużyna Czapli ponownie zaprasza do przeżycia przygód na Morzu Białych Sztormów, które opisane zostały przez Johna Flanagana w kolejnej części trylogii pod tytułem „Drużyna.Najeźdźcy”.

Bezlitosny madziarski kapitan piratów kradnie najcenniejszą relikwię Skandian – Andomal. Niestety dzieje się to podczas honorowej warty Hala i jego drużyny. Chłopcy postanawiają ratować swoje dobre imię i w tajemnicy przed wszystkimi ruszają w pogoń za pirackim statkiem. Są tylko grupką wyrostków świeżo po treningu, w których Hal obudził ducha walki a podstępny Zavac ma przy sobie pięćdziesięciu doświadczonych wojowników. Jednak to nie stanowi dla nich żadnej przeszkody. Odzyskanie relikwii to dla nich nie tylko nadzieja na normalne życie i powrót do kraju, ale także kwestia honoru. Żeby mieć szansę na pokonanie Zavaca muszą nauczyć się współpracować w warunkach, przy których dotychczasowy trening okazuje się być niewinną zabawą. Tu z pomocą przychodzi Thorn, który nie na darmo trzy razy z rzędu został Potężnym, czyli największym wojownikiem Skandian. Niestety chłopcy znają go jako zapijaczonego lumpa, którym stał się po wypadku. Thorn sam próbował zapomnieć o chlubnej przeszłości, aby tym bardziej nie dostrzegać różnicy, jaka dzieliła go od dawnej chwały. Jednak dla dobra całego przedsięwzięcia Thorn sięga ku przeszłości i przekazuje swoje umiejętności Czaplom , kiedy gwałtowny sztorm zmusza ich do zwinięcia żagli i ukrycia się na kilka dni w osłoniętej od wiatru zatoce. Chłopcy doskonalą swoje umiejętności a tymczasem Zavac na swoim „Kruku” planuje kolejne krwawe napady i kradzieże. Czy drużynie uda się go dogonić i odzyskać Andomal?

„Drużyna. Najeźdźcy” to przygodowa, pełna akcji i humoru książka opisująca dalsze losy bohaterów poznanych w pierwszym tomie pod tytułem „Drużyna. Wyrzutki”. Inteligentny Hal i silny Stig stanowią podstawę drużyny będąc przyjaciółmi z dzieciństwa. Rozumieją się prawie bez słów, pomagają sobie i szanują się wzajemnie. Jednak w tej części autor wystawi ich przyjaźń na próbę wprowadzając wątek pięknej, zgrabnej i inteligentnej Lydii, która nie raz wywoła rumieńce na ich twarzach. Czy Lydia zachwieje przyjaźnią chłopców? Sama byłam tego bardzo ciekawa.

Akcja dzieje się głównie na morzu i tym będą zachwyceni wszyscy miłośnicy żagli, olinowania i wszelkich zwrotów i figur, które może wykonać statek. Malownicze i obrazowe bitwy morskie zapierają dech w piersi, a wszelkie nowatorskie pomysły Hala zaciekawią czytelników o zacięciu konstruktorskim. Poza tym trylogia z pewnością spodoba się tym, którzy już znają skandiańskie klimaty z bestselerowej serii „Zwiadowcy”, a na pewno polecam ją miłośnikom książek fantastycznych i przygodowych. I to nie tylko nastoletnim, bo czytelnik w każdym wieku może znaleźć tu ponadczasowe przesłania dotyczące przyjaźni, lojalności i zaufania.

Oprawa książki jest bardzo zachęcająca a graficznie stanowi spójną całość z tomem pierwszym. Co prawda Thorn na ilustracji okładkowej został nieco odmłodzony, ale reszta jest jak najbardziej odzwierciedleniem treści. Rozdziały podobnie jak w poprzedniej części są krótkie i pełne akcji przez co czyta się „Najeźdźców” jednym tchem. Niestety nie wszystko się rozwikła w tym tomie dlatego czym prędzej trzeba będzie sięgnąć po ostatnią część skandiańskiej trylogii.
Zatem – ahoj morska przygodo!

"Drużyna. Najeźdźcy" - John Flanagan
Za książkę serdecznie dziekuję Wydawnictwu Jaguar.

3 komentarze:

 1. Raczej nie dla mnie, ale mój tata lubije sie w takich klimatach więc szepne mu to i owo na temat tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam dla taty, ale po przeczytaniu pierwszej części :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Chętnie zapoznam się z tą serią :-)

  OdpowiedzUsuń