sobota, 22 czerwca 2013

"DRUŻYNA. POŚCIG"


 
 
John Flanagan kolejny raz zaprasza na pokład szybkiej i zwinnej „Czapli”. Dołącz do załogi, poczuj chłód morskiej bryzy, usłysz łopot żagli wypełnionych wiatrem, zobacz białą pianę, którą zostawia za sobą na wodzie mknąca po niej łódź i wypełnij płuca słonym powietrzem. Poczuj w sobie moc i chęć przeżycia wspaniałej przygody. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszystko to możesz zrobić nie ruszając się z domu. Wystarczy tylko otworzyć książkę, by znaleźć się w fantastycznym i ekscytującym świecie, w którym nie zabraknie akcji, humoru, intryg i wzruszeń.

Do „Drużyny” wraca się niczym do paczki starych, dobrych znajomych. „Pościg” to trzecia część trylogii opowiadającej o przygodach Skandian, którzy zupełnie niedawno weszli w wiek męski okupując to morderczym treningiem. Wyróżnili się wytrzymałością, męstwem, sprytem i rozwagą, które jednak nie uchroniły ich przed hańbą, jaką zgotował im Zavac, kapitan pirackiego statku. Kradnąc Andomal, którego pilnowali sprowadził na nich wstyd i wrogość rodaków. Chcąc odzyskać swoje dobre imię chłopcy postanowili odzyskać klejnot Skandian.

Akcja książki, podobnie jak i poprzednich części toczy się głównie na statku. W tak małej społeczności dochodzi często do zabawnych momentów, w których gra słowna rozbawi czytelnika niejednokrotnie. Ale zdani tylko na siebie żeglarze uczą się też wzajemnego zaufania, szacunku i odpowiedzialności. Szczególnie podkreśla to historia Ingwara. Duży i silny, ale niezgrabny i mało użyteczny przez swój słaby wzrok na początku stanowił w mniemaniu chłopców tylko ciężar. Jednak, kiedy okazało się, że tylko on jest w stanie naciągnąć olbrzymią kuszę – nowoczesną broń skonstruowaną przez Hala, okazał się być niezastąpiony. Kiedy Ingwar został ciężko ranny opiekowali się nim wszyscy na zmianę. Ale już nie tylko dlatego, że tylko on mógł uruchomić Zadymiarza.

Między członkami załogi stworzyła się więź, która połączyła ich nierozerwalnie. Chłopcy znaleźli w drużynie swoje miejsce, i mimo że każdy z osobna nie był w stanie wiele zdziałać, to razem pracowali jak niezawodna maszyneria psująca szyki zaskoczonych piratów.

W poprzedniej części do towarzystwa dołączyła rezolutna i śliczna Lydia. Wbrew pozorom nie jest to delikatne i wrażliwe dziewczę, które szyje i haftuje piękne monogramy. Lydia wręcz nie znosi ręcznych robótek, za to wprawnie tropi, walczy i celnie strzela z atlatlu. I całe szczęście, bowiem te właśnie umiejętności przydadzą się „Czaplom” niejeden raz. Szczególnie, gdy cała ekipa zostanie zamknięta w areszcie na skutek niecnych intryg Zavaca. A robótkami zajmie się zupełnie inny członek załogi...

Księga III podzielona została na dwie części: „Pościg” i „Pojedynek”. Jak można łatwo się domyśleć, to w drugiej części nastąpi decydujące starcie dzielnego skirla i niecnego pirata.

To już ostatni tom. Długa i pełna niebezpieczeństw podróż dobiegła końca. Kto zwycięży, kto zginie? Czy Skandianie odzyskają honor i cześć? Czy Erak zobaczy trójkątny żagiel na horyzoncie? Odpowiedzi na te pytania zawiera trzecia część „Drużyny”.

Cała seria jest pięknie wydana, oprawa graficzna skutecznie przyciąga wzrok i rozbudza wyobraźnię. Ozdobniki na początku każdego rozdziału odpowiednio wprowadzają w klimat a całość napisana jest z rozmachem i fantazją. Książkę czyta się szybko, bowiem akcja gna niczym nurt Dzikiego Bystrza, którego przepłynięcie graniczy z cudem. Polecam każdemu, kto pragnie poczuć dreszcz emocji na swojej skórze.

"Drużyna. Pościg" John Flanagan - za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar.


4 komentarze:

 1. ja muszę zapoznać się z pierwszą częścią, a później myśleć o kontynuacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! Chociaż autor przypomina pokrótce najważniejsze wydarzenia to jednak nie to samo, co przeczytać dwa dość opasłe tomy :)

   Usuń
 2. Witaj, nominowałam Cię do nagrody Liebster Blog
  http://valkotukka.blogspot.com/2013/06/liebster-blog.html

  Zapraszam do zabawy! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie się ta książka prezentuje, muszę ją chyba dodać do listy planowanych książek i być może przeczytać.Fajna recenzja :)

  A w między czasie zapraszam na mojego nowego bloga także o książkach,proszę zostawić ślad po sobie
  - http://www.pozytywniezaczytany.blogspot.com/

  Pozdrawiam Damian.

  OdpowiedzUsuń